Bez pompy otworzyło się Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Hej! Bez pompy bo oficjałki odbyły się w zeszłym roku. Wstęgi przecięte, otwarcie odfajkowane, ale na dobre dla ogółu ludzkości otwarte dopiero wczoraj. Nawet załapałem się na okolicznościowy podarunek. Zabrakło tylko goździków dla pierwszych zwiedzających 🙂 Tłumów póki co nie było, jednak jestem spokojny. Przyjdą. I to nie tylko dzieci i młodzież na lekcje historii.

Muzeum jest imponujące. Wkopane bodaj ze dwa piętra w dół niczym schron przeciwatomowy. Kilka(naście) razy większe niż dom Marszałka Milusin.

No i z dużym fragmentem ekspozycji dotyczącym Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Nie udało nam się zrobić stosownego muzeum w Ossowie to musi wystarczyć Sulejówek. Ale nie będę tu o historycznych sprawach dywagował, czy przedstawiono właściwie Dmowskiego lub Witosa. Z mojego punktu widzenia najciekawszy był fragment dotyczący podróży Marszałka. Oczywiście wiadomo wszystkim o Zakopanem czy Maderze. I naturalnie Lizbonie. Podróż w jedną stronę trwała wtedy na wyspę chyba dłużej niż niejedne wczasy all inclusive dziś. Amatorzy adriatyckich plaż być może natknęli się na popiersie Ziuka w chorwackiej Opatiji. Ale jakoś mojej świadomości umknęła podróż późniejszego Naczelnika do Japonii. Być może dlatego, że jego apologeci nie eksponują epizodu dalekowschodniego. Rzeczywiście misja japońska nie była szczególnie owocna, ale uwagę zwraca podróż. Przez Liverpool i Atlantyk do USA. Potem pociąg i znów statek przez Pacyfik do Kraju Kwitnącej Wiśni. Powrót z misji też przez Amerykę, ale bodaj drogą nieco bardziej południową. Oczywiście patrząc na globus łatwiej byłoby wskazać inna trasę. Jednak po pierwsze po powrocie z zesłania Piłsudski nie był skłonny dobrowolnie przemierzać Syberii, a i carat raczej nie dopuściłby do tak jawnego szpiegowania przez swoich wrogów. To co zobaczył z okien pociągów i statków to była jedyna korzyść, bo jak wiemy z historii, Japończycy nie kwapili się do ataku na europejską część Rosji. Józef Piłsudski nie okrążył ziemi, chociaż do spółki z bratem Bronisławem, badaczem wyspy Sachalin niemal cały obwód mają pokonany!

Zdravim!
Mieczysław

Sulejówek 11 lutego 2021

PS Muzeum w Sulejówku nieczynne jest w poniedziałki i wtorki. Dojedziemy tu kolejką SKM lub tuż pod drzwiami muzeum autobusem ZTM 173 z Ronda Wiatraczna lub Warszawy Wschodniej. Bilet wstępu kosztuje 20 zł. www.muzeumpilsudski.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *