Kalimera! Konia z rzędem albo małe piwo temu, kto bez gugla wie gdzie jest Preweza. To nowe lotnisko w siatce połączeń tak zwanych tanich linii.

Oczywiście znowu przepłaciłem. Człowiek przez te lokdałny wypadł z wprawy. Może po prostu nie trzeba było kupować biletu w czasie meczu i piwnej imprezy? A może już po prostu już nie ten wzrok? Zamiast 89 zapłaciłem 99. Złotych. Polskich. W dwie strony do Prewezy z warszawskiego Okęcia. Preweza leży na południe od Albanii. Ja słyszałem o niej tylko ze względu na krewetki, jakie zamawia oponent Bonda w filmie “For Your Eyes Only”. Film zresztą kręcony był bardziej na północ od Prewezy, na Korfu. Ale kluczowe momenty rozgrywane były w słynnych Meteorach. Do których z Prewezy jest rzut beretem. Jeśli ktoś dobrze rzuca. Niecałe 180 kilometrów. Wydawać by się mogło, że jeszcze pod wieczór tam dojadę. Jednak nie publiczną komunikacją. Autobusy niestety chodzą tu rzadko, za to są drogie. Dość powiedzieć, że promosamolot jest w cenie dojazdu do Janiny (Ioannina), która jest w połowie drogi między Prewezą a Kalampaką (z Meteorami). Zdążyłem jeszcze na ostatni autobus do Janiny, ale tu już musiałem się zatrzymać. Całkiem miłe miasteczko. Są jakieś mury obronne wokół najstarszej części miasta.

Wjazd do starej części Ioanniny przez basztę

Która, o dziwo, jest niemal wymarła o zmierzchu. Bodaj jedna knajpa i jeden pensjonat. Całe życie nocne toczy się pod murami czy wokół jeziora. I tylko miejscowi się bawią. Turystów jak na lekarstwo.

Życie nocne w Ioanninie toczy się poza murami najstarszej części miasta

Do tego stopnia, że w miejscowych gieesach przecenione są kremy do opalania. PizBuina kupiłem za pół ceny (ćwierć w porównaniu z Alpami). Inna rzecz, że trudno by mi było z czystym sumieniem coś w Janinie polecić do zwiedzania. Tak, żeby warto było tłuc się samolotem aż z Polski. Fajne miejsce na relaks po górach, tajemnicza wysepka na jeziorze z legendarnym Ali Paszą, niezła kuchnia. Ale żeby siedzieć tu dwie noce??? No niestety tak. Bo jak ostatnia pierdoła nie kupiłem biletu na następny dzień do Meteorów. Autobus jest jeden dziennie, może ze dwa razy w tygodniu jest dodatkowy kurs. No i z rana okazało się, że biletów na dziś już nie ma ;( . Normalnie stanąłbym na stopa. Ale te osiemdziesiąt kilometrów jest dość niejednoznacznej drogi. W dodatkur przez Grecję przechodzi fala upałów. Pożary są w Atenach, tu na razie jest bezpiecznie. Tyle, że w dzień ponad 40 stopni Celsjusza. Utknąłem tu na dwie noce, a jeszcze jedną muszę spędzić przed lotem powrotnym. Nic to. Wiem gdzie mają dobrą baraninkę w niezłej cenie 🙂
Jamas!
Mieczysław
Janina, 3 sierpnia 2021

PS I jeszcze kilka info praktycznych. Z lotniska Aktio-Preveza do miasta Preweza dojedziemy za 2 euro. W sierpniu autobusy odchodziły o 8.00, 8.40, 9.25, 11.45, 13.10, 16, 17.10 i 21.30. Przystanek jest tuż przy wyjściu z malutkiego lotniska, zaraz za bramą. Ostatni autobus z Prewezy do Janiny jest o 18, ale wszystko lepiej sprawdzić na ===>stronach KTEL. Rozkłady często się zmieniają. Aby dotrzeć do Meteorów trzeba dojechać do Kalambaki (Kalampaki). To linia autobusowa do Trikali. W Janinie polecam Hostel Backpackers and Travelers. Fajni właściciele, położenie w samym centrum, kwadrans piechotą z dworca i ma wszystko co hostel mieć powinien 🙂 A telefonując dostaniecie lepszą cenę niż przez buking 🙂 Baraninka w knajpie Metsovitiki Folia za 7.50 euro

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *