Hejka! Znowu wylądowałem w Augustowie. Wakacje się skończyły, ale tu nadal w weekendy tłoczno. Bodaj z 9 jezior wokół uzdrowiska przyciąga tłumy ludzi.

Show More Show Less

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Augustów jest takim Zakopanem Zielonych Płuc Polski. Też jak się dzwoni, żeby zarezerwować kwaterkę (piękna nazwa :P) to miejsca kończą się, kiedy okazuje się, że nocować ma jedna osoba. Jak u górali. Szczęśliwie są miejsca przyjazne indywidualnym turystom, więc nie musiałem rozbijać namiotu. I jak zwykle: pierwsze kroki skierowałem do unieśmiertelnionej przez Laskowskiego knajpy Albatros. Gdzie wśród Siedmiu Dziewcząt królowała Beata. Być może gdybym trafił tu na piątkowy dansing mógłbym zobaczyć te dziewczęta. Chociaż w ten weekend większość w weekend bawiła się na wieczornych rejsach na statkach mniejszych i większych.

Przystan katamaranów i łodek przy ulicy Mostowej i Rybackiej w Augustowie

Co pozytywne, to muzyka nie ryczała na całe jezioro. Więcej hałasu robili sąsiedzi przy włączonym telewizorze.
Wracając do Albatrosa: lokal w sobotni wieczór był pustawy. Może dlatego, że czynny do 19? Nie mieli nie tylko słynnego niegdyś lina w śmietanie. Z karty wypadł drink ===>Zemsta Beaty.
Dobrze, że zostały smażone sielawy i ławeczka Beaty przed lokalem (fotka Beaty w linku wyżej 😉 ). No i chyba jestem jednym z najmłodszych turystów, którzy przy niej się fotografowali 😛
Ech, gdyby Heraklit mieszkał nie w Efezie, a nad Neckiem to pewnie powiedziałby, że wszystko płynie i nie można wejść dwa razy do tej samej Netty. Dobrze, że znana z poprzedniej wizyty knajpa Pod Jabłoniami (wpis niesponsorowany ;), a szkoda 😛 ) trzyma poziom. Choć dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że siedzę nie pod jabłonią, ale pod orzechem włoskim.
Nie udało się w Albatrosie, to popłynąłem do Gołej Zośki. Trzeba zacząć wcześnie z rana, zanim na jezioro wypłyną Karoce Króla Zygmunta i inne statki czy skutery.

Goła Zośka to znane miejsce wypoczynkowe nad Jeziorem Rospuda, gdzie szczęśliwie nie ma żeglugi, ale z Augustowa jakoś przez Necko trzeba przepłynąć. Legend dotyczących nazwy miejsca jest tyle, że powstała o tym nawet książka. Jest nawet wątek napoleoński.

Rzeczona Zofia ma swój pomnik w negliżu. I w przeciwieństwie do Beaty świeci piaskowcowym biustem. Ale widoczny jest on tylko dla kajakarzy. Do spacerowiczów na lądzie Zośka obrócona jest rufą, by pozostać przy terminologii wodnej.
A skoro już o biustach zacząłem to warto wspomnieć, że w pobliżu Augustowa kręcono jeden z odcinków kultowego 07 zgłoś się. W jednym z odcinków porucznik Borewicz, czyli Bronisław Cieślak do spółki z Piotrem Fronczewskim i biustem Grażyny Szapołowskiej rozbija szajkę przemytników narkotyków.

Ośrodek Skowronek 07 zgłoś się

Zdjęcia kręcono nad jeziorem Sajno w ośrodku Skowronek. Niestety, chyba już po sezonie, więc nawet pomost na którym wylegiwał się biust pani Grażyny jest – nomen omen- rozebrany. Ale cały ośrodek wygląda bez zmian. Jakby ktoś chciał kręcić rimejka 07 zgłoś się, to w zasadzie tylko samochody na parkingu trzeba zmienić na polonezy i duże fiaty. Panie Heraklicie! Nie wszystko płynie!
Zdravim!
Mieczysław spod orzecha włoskiego
W Augustowie, nad Neckiem, w biały dzień
11 września
PS I jeszcze kilka informacji praktycznych. Udało mi się znaleźć niezłe lokum w centrum, w przystani MOS Zarzecze 1. I to za 55 PLN od osoby. Pokój z łazienką.

MOS w Augustowie, wpłynięcie do portu

Nad wypożyczalnią kajaków, więc można wyskoczyć na przejażdżkę jeszcze przed śniadaniem (we własnym zakresie). Cisza i spokój, bo z jednej strony Netta, z drugiej strony cmentarz. Swoją drogą: zaraz niepodal jest szpital. Pi-arowo lokalizacja służby zdrowia raczej słaba. Jedyną niedogodnością w MOS-ie jest brak wypożyczalni rowerów.

Rowerzyści przy miejscu postojowym przy drodze Augustów Lipks

Szkoda, bo w weekendy po Augustowie jeździ tylko jeden autobus (nr 2) i to raz na godzinę. Jest jedna wypożyczalnia rowerów w mieście, ale poza sezonem trzeba dzwonić i się umawiać. Lepiej zabrać własne dwa kółka, bo sieć ścieżek rowerowych jest tu wyśmienita. Szerokości!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *